Kapı Ölçüsü Nasıl Alınır

Kapı Ölçüsü Nasıl Alınır

Kapı Ölçüsü Nasıl Alınır.

Kapı ölçülerini alırken üç farklı ölçüye ihtiyacınız olacak. Bunlar kapının genişliği, kapının yüksekliği ve duvar kalınlığıdır. Fakat bunları öğrenmeye başlamadan önce, ölçü almak istediğimiz yerde hali hazırda bir kapı bulunup bulunmadığını belirlemek gerekir. Çünkü kapı var ise farklı, boş ise farklı bir ölçü alma yöntemi uygulamanız gerekecektir.

Kapı yeri boş ise kapı ölçüsü nasıl alınır?

Kapı ölçüsü almak istediğiniz yerde bir kapı yoksa işiniz daha da kolaylaşacaktır. Boş olması daha doğru ölçü almanızı sağlar. Herhangi bir söküm işlemi de gerektirmez. Kapı ölçüsü alınırken tek bir noktadan değil, üç farklı noktadan ölçü almak gerekir. Çünkü bazı yerlerde kapının alt kısmı ile üst kısmının ölçülerinde farklılık olabilir. Bunu tespit etmek için de, üç farklı noktadan ölçü alıp bunları karşılaştırmak gerekir. Bu ölçülerden hangisini veya hangilerini baz alacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağız. Öncelikle ölçü alırken hangi aşamaları uygulamalıyız sırasıyla anlatalım.

1- Kapının bulunacağı duvarın iç kısmının duvardan duvara olacak şekilde genişlik ölçüsünü almalısınız.

  Genişlik ölçüsünü alırken boşluğun alt, orta ve üst kısmını ayrı ayrı ölçmeniz gerekir. Daha sonra bu ölçüleri karşılaştırıp en küçük olan ölçüyü baz almanız gerekir. Yalnız burası çok önemli, en küçük olan ölçüyü baz almazsanız sorunlu bir ölçü olacaktır.

Örneğin: Alt: 85 cm Orta: 85 cm Üst: 83 cm ise, genişlik ölçüsü 83 cm’dir.

Kapı Ölçüsü Nasıl Alınır.

2- Kapının bulunacağı duvarın yerden üst duvara kadar olan ölçüsünü almalısınız.

Yine yükseklik ölçüsü alırken de boşluğun sağından ve solundan yani iki farklı noktadan ölçüsünü almalısınız. Bu ölçülerden de yine kısa olan ölçü baz alınmalıdır. Fakat sağ ve sol ölçüler arasında 5 cm’den daha fazla fark olmamalıdır. 5 cm’ye kadar pervaz kurtaracak fakat 5’ten fazlasını pervaz kapatmayacağı için o duvarın düzeltilmesi ya da duvar özel bir çalışma yapılması gerekir. Bu gibi durumlarda teknik bilgi almanızı tavsiye ederiz.

3- Kapının bulunacağı duvarın kalınlığının ölçüsünü almalısınız.

Duvar kalınlığını ölçerken ise her iki yan duvarın ve üst duvarın ölçüleri ayrı ayrı alınmalıdır. Tüm ölçüleri aldıktan sonra tüm bu ölçüleri karşılaştırıp, diğer ölçülerden farklı olarak en geniş olan ölçü baz alınmalıdır.

Örneğin: Sağ Duvar: 14 cm Sol Duvar: 15 cm Üst Duvar: 14 cm ise, duvar kalınlığı 15 cm’di

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


0
    0
    Sepetim
    Sepetiniz BoşMağazaya Dön